• Konkurs Patriotyczny "Ojczyzno ma"

          • Dnia 04.11.22r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się finał XIII Konkursu Patriotycznego "Ojczyzno ma". Do finału dostało się 40 uczniów z całej diecezji w tym troje uczniów z Naszej szkoły: Stanisław Naks, Maksymilian Hołowko oraz Dominik Paczuszyński.

            Dwoje Naszych reprezentantów dotarło po teście pisemnym do najlepszej dziesiątki.

            Ostatecznie miejsce po pięknej rywalizacji zajął Dominik Paczuszyński.

            Ogromne gratulacje należą się całej trójce. Dotarcie do finału to ogromne wyróżnienie.

            Dziękuję Panu Wójtowi Ryszardowi Skonieczkowi za to, że mimo wielu obowiązków znalazł czas i aktywnie wspierał uczniów Naszej szkoły w zmaganiach o zajęcie dobrego miejsca. Dziękuję za wiarę w ich możliwości.

            Opiekę nad uczniami sprawował dziś Pan Przemysław Rutkowski, jednocześnie pełniąc rolę mentora i fotografa za co bardzo dziękuję.

            Bez wątpienia dzisiejszy dzień należy do udanych.Chłopcy w piękny sposób reprezentowali PSP.Lubrza oraz Gmina Lubrza.

            Jeszcze raz serdecznie gratuluję osiągniętych wyników i dziękuję.

            Katarzyna Doligalska

          • Dzień Zaduszny

          • 2 listopada, w Dzień Zaduszny, dzieci z grup 0A i 0B wraz z wychowawczyniami wybrali się na cmentarz. Głównym celem naszego wyjścia było kształtowanie tożsamości obywatelskiej i społecznej, uczczenie pamięci zmarłych. Zapaliliśmy znicze na opuszczonych grobach. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zapaleniu zniczy przyniesionych przez siebie oraz zachowali godną naśladowania postawę podczas pobytu na cmentarzu.

            Paulina Ambrosewicz

            Dorota Pajęcka

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnychh „Czytanie dla pokoju”

          • W ubiegłym tygodniu w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaproszeni goście, uczniowie oraz nauczyciele wspólnie przeczytali lekturę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Wydarzenie miało miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Lubrzy.

            Joanna Papuzińska w niesamowity sposób przedstawiła nam historię dzieci podczas wojny. Asiunia ścisnęła Nasze serca i zachęciła do refleksji nad tym ciężkim tematem.

            Jak opowiadać dzieciom o wojnie? Czy w ogóle powinno się to robić? Wojna jest przecież strasznym czasem, trudno sobie w nim wyobrazić miejsce dla dzieci. Jednak one również były świadkami tych wydarzeń. Takie są fakty. Wojny zawsze należą do dorosłych, ale nigdy nie omijają dzieci. Nie należy więc traktować tego tematu jak tabu, trzeba o tym mówić, ale w umiejętny sposób.

            Pełne wzruszenia opowiadanie jest niewątpliwie lekcją empatii oraz szacunku do drugiego człowieka szczególnie w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

            Serdecznie dziękuję organizatorom, zaproszonym gościom oraz uczniom Naszej szkoły za udział w tym wydarzeniu.

            Katarzyna Doligalska

          • Pamiętamy

          • W minionym tygodniu uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawczyniami odwiedzili miejsca pamięci oraz groby zmarłych na cmentarzach komunalnych w Lubrzy. W czasie wyjścia uczniowie poznali tradycje oraz zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarzy, zatrzymywaliśmy się przy starych pomnikach zwracając uwagę na daty urodzenia i śmierci zapisane różnymi sposobami. Dzieci pamiętały również o opustoszałych nagrobkach zapalając znicze. Zadbały również o właściwe zachowanie na cmentarzu. Była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

            Elżbieta Pietrzak

          • Dzień Dyni

          • W dniu dzisiejszym w grupie 0A zagościła DYNIA. Przygotowaliśmy dekoracje dyniowe, dzieci dowiedziały się że: dynia to owoc i pochodzi z Ameryki Południowej. Dynie są zwykle pomarańczowe ale też występują odmiany zielone, żółte, czerwone, a nawet białe. Największa dynia ważyła ponad 900 kilogramów. I co najważniejsze skosztowaliśmy dżem z dyni, ketchup z dyni, pestki z dyni. Zgodnie z wierszem pani D.Wawiłow "...idzie do nas zjadacz dyń, pochowajcie wszystkie dynie dwie na dachu, pięć w kominie, bo je zjadacz zje...". Wszyscy mieli chęć spróbować, a dokładek było co nie miara.

            Paulina Ambrosewicz

            Prace plastyczne uczniów uczęszczająch na zajęcia świetlicowe przygotowane z okazji Święta Dyni

            Wiesława Pluta

             

          • "Mała książka - wielki człowiek".

          • Uczniowie klas pierwszych otrzymali książki w ramach kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek". Projekt realizowany jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

          • "CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA"

          • Okres grzewczy rozpoczął się na dobre. Jak co roku straż pożarna apeluje o czujność. W ramach akcji "CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA" klasa 2a uczestniczyła dziś w pogadance dotyczącej bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, przeprowadzonej przez funkcjonariusza PSP w Świebodzinie st. kpt. Piotra Pietrzaka. Strażak poinformował uczniów o głównych przyczynach powstawania pożarów w budynkach mieszkalnych i uświadomił w jaki sposób powstaje zabójczy tlenek węgla. Ponadto funkcjonariusz zaprezentował urządzenia służące do monitorowania powietrza pod kątem obecności tlenku węgla lub dymu. Dzieci dowiedziały się również o obowiązku corocznego przeglądu przewodów kominowych i wentylacyjnych w pomieszczeniach mieszkalnych. Z tego miejsca pan strażak poprosił uczniów, aby przekazały tę informację rodzicom i najbliższej rodzinie.

            Serdecznie dziękujemy za przekazanie cennych informacji Straży Pożarnej w Świebodzinie.

            Straż Pożarna w Świebodzinie

            Elżbieta Pietrzak

          • Zbiórka karmy dla zwierąt

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę karmy dla zwierząt z lubrzańskiego przytuliska. Dzisiaj przekazaliśmy zebrane dary pracownikom Samorządowego Zakładu Budżetowego w Lubrzy. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do tej pięknej akcji.

            Bożena Galimska

          • Wspominamy Jana Pawła II

          • 21.10.2022r w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubrzy odbył się apel poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wspomnień o naszym Rodaku wysłuchali nauczyciele i uczniowie klas IV -VIII. Przypomnieliśmy sobie sylwetkę i twórczość Karola Wojtyły.

            Uwieńczeniem tego spotkania było wspólne odśpiewanie “Barki” ulubionej pieśni Jana Pawła II.

            Ewa Tarbaj

            Ksiądz Krzysztof Kobiela

          • Wieczorynka pod chmurką

          • Kolejna "Wieczorynka pod chmurką" za nami.

            Było pięknie Pełna sala, mnóstwo uśmiechów

            Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wieczoru. Dziękuję Rodzicom za przygotowanie ciast i tak liczną obecność. Nauczycielom i dzieciom dziękuję za przygotowanie pięknych dekoracji.

            Okazuje się, że żadna pora roku nam nie straszna

            Dobrej nocy i do zobaczenia na następnej Wieczorynce

          • "Czytanie dla pokoju"

          • Dnia 21.10.2022 z okazji Miesiąca Bibliotek w zerówkach odbyło się "Czytanie dla pokoju". Bibliotekarka p. I. Wąsowicz z paniami : W. Plutą, P. Ambrosewicz zorganizowały spotkanie. Zaproszonym gościem była p. A. Jastrzębska, która czytała fragmenty książki "Asiunia" J. Papuzińska, a także wspominała czasy swojego dzieciństwa.

            Wiesława Pluta

          • Kleksografia w IV klasie

          •  

            Niby zwyczajna plama z atramentu, a ile można w niej zobaczyć! Czwartoklasistów spotkała ciekawa przygoda. Na moment stali się uczniami pana Kleksa. Za pełnym przyzwoleniem mogli wykonywać kleksy, a potem patrzeć, szukać, odnajdywać i opisywać. Znalazły się motyle, krasnoludki, pająki, psie mordki, a nawet strój Mikołaja. Lekcja języka polskiego była świetnym treningiem wyobraźni i stanowiła okazję do pracy nad ciekawie sformułowanym tekstem.

            Honorata Filipiak-Dydyna

          • "Kubańskie rytmy"

          • W jesienny, słoneczny poniedziałek gościliśmy w naszej szkole artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz" z Zielonej Góry. Tematem spotkania były "Kubańskie rytmy". Muzycy zaprezentowali się w energicznych i tanecznych karaibskich rytmach. To była ciekawa lekcja muzyki.

            Bożena Galimska

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas drugich przygotowali skecz z lekkim przymrużeniem oka, jak również pokaz mody nauczycielskiej. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu "Poznaj swojego Dyrektora/Nauczyciela po fotografii z dzieciństwa". Na twarzach nauczycieli, pracowników szkoły, jak i uczniów gościł uśmiech.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy swoją obecnością uczcili ten dzień. Dziękujemy za życzenia, ciepłe słowa, kwiaty oraz tort, który jeszcze bardziej osłodził ten dzień.

            Paulina Stańczyk-Bergiel

            Elżbieta Pietrzak

          • „LUBUSKIE NA SPORTOWO”

          • Dnia 10.10.2022r. nasza szkoła uczestniczyła w projekcie pn. „LUBUSKIE NA SPORTOWO” realizowanym przez Lubuską Federację Sportu na terenie WOSiR Drzonków.

            Na miejscu Pani Jolanta Starzewska przedstawiła nam program dnia oraz konkurencje w jakich będziemy uczestniczyli. Przed zawodami zwiedziliśmy WOJEWÓDZKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI IMIENIA ZBIGNIEWA MAJEWSKIEGO W DRZONKOWIE.

            Uczestnicy rozgrywek spotkali się z instruktorami, którzy zapoznali nas z przepisami oraz systemem rozgrywek. Następnie rozegraliśmy mecze piłki nożnej, unihokeja i tenisa stołowego. Skuteczniejsi okazali się uczniowie SP 1 Świebodzin i to oni będą uczestniczyć w rozgrywkach finałowych.

            Na koniec otrzymaliśmy okolicznościowe dyplomy medale i drobne upominki. Następnie udaliśmy się na pływalnię oraz strzelnicę sportową – laserową. Po tych zmaganiach ostatnim przystankiem przed obiadem była jazda konna. Wszyscy nasi uczniowie zapoznali się z ciekawymi atrakcjami, które przygotowali nam organizatorzy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Lubuskiej Federacji Sportu oraz WOSiR Drzonków.

            Jan Kaniecki

          • Europejski Tydzień Kodowania

          • W dniach 8-23 października obchodzony jest Europejski Tydzień Kodowania.

            Nasza szkoła również włączyła się do tego wydarzenia. Młodsi uczniowie wzięli udział w zabawach związanych z kodowaniem.

            Klasa 3a zorganizowała „Zakodowaną Przerwę”, do której zaprosiła kolegów i koleżanki z klas I-III i zerówek. Podczas długich przerw maluchy wykonywały zadania i kodowanki tematycznie związane z polską złotą jesienią. Każdy, kto wykonał zadanie mógł wziąć udział w losowaniu pluszaka. Pluszaki zostały zebrane przez trzecioklasistów w ramach klasowej zbiórki. Maskotki sprawiły dzieciom dużo radości zyskując tym samym drugie życie. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy bawili się dzisiaj w ramach Tygodnia Kodowania oraz uczniom zaangażowanym w przygotowanie zakodowanej przerwy i czuwanie nad jej przebiegiem.

            Beata Banaś

          • Spektakl KOLUMBOWIE

          • 05.10.2022r. uczniowie z klas VIII uczestniczyli w spektaklu KOLUMBOWIE, który opowiadał o młodym pokoleniu skazanym i straconym przez okrutny los.

            O wojnie pisano i mowiono już wiele, ale zawsze jest to zbyt mało, by w pełni oddać tragedię tamtych czasów i uświadomić sobie, że to "ludzie ludzie zgotowali ten los".

            Przedstawienie było swoistym apelem do młodych, o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju.

            Marzanna Matasek